Az enyhébb tavaszi időjárás beköszöntével egyre többen választanak szabadtéri programot és tevékenységet, ennek során fokozottabb figyelmet kell fordítani a szabadban keletkező tüzek megelőzésére.
Veszélyt a száraz aljnövényzet és avar is jelent, könnyen és gyorsan terjed a tűz, különösen erős szél esetén. A tűz keletkezésének fő oka az emberi gondatlanság, vagy szándékosság.
A szabadtéri tűzgyújtást minden esetben jogszabályban rögzített előírások és időszakos rendeletek szabályozzák, a tűzgyújtás aranyszabályai azonban állandók: csak akkora lángot élesszünk, amekkorát el is tudunk oltani.
A lángokat egy pillanatra se hagyjuk felügyelet nélkül, és még a tűzgyújtás előtt gondoskodjunk azokról az eszközökről és oltóanyagokról, amelyekkel a tüzet később elfojthatjuk. A felügyelet nélkül hagyott tűz könnyen tovább terjedhet és életveszélyt jelentő, vagy súlyos kárt okozó tüzek forrásává válhat.
Különösen fontos, hogy ne csak a lángokra, de a parázsló részekre is figyeljünk, a hirtelen feltámadó szél ugyanis könnyedén felkaphatja a parazsakat, amely a tűztől akár több tíz méterre is újabb lángokat okozhat, így kedvezve a tűz gyors tovább terjedésének.
Belterületen csak abban az esetben lehet növényi hulladékot égetni, ha azt önkormányzati rendelet megengedi.
A tűzesetek vonatkozásában a lakóingatlanban és a kéményekben keletkezett tüzek számai is igen magas számadatokat mutatnak. Ezen tűzoltói események megelőzésére a Tolna Vármegyei Tűzmegelőzési Bizottság készített két kiadványt, amelyek itt letölthetőek.